Fotonaponske ćelije i vjetrenjača

Home Up Next

- Jakša Barbarić
jaksa.barbaric@fsb.hr

- Marino Grozdek
marino.grozdek@zg.tel.hr

- Elvis Cukon




Radna grupa "Fotonaponske ćelije i vjetrenjača"

     Ova radna grupa obuhvaća opremu i mjerenja vezana uz pretvaranje energije sunca i vjetra u električnu energiju. Oprema kojom raspolažemo je sljedeća: fotonaponske ćelije ukupne snage 120 W ("Končar-sunčane ćelije" d.o.o. - Split), vjetrenjača snage 60 W ("Tehnoelektro" - Samobor), akumulatori ukupnog kapaciteta 90 Ah ("Munja" - Zagreb) te meteorološka stanica ("Huger Eletronics GmbH" - D). Fotonaponske ćelije, izrađene od amorfnog silicija,vjetrenjača te meteorološka stanica smješteni su na krov objekta.

     Fotonaponske ćelije montirane su u dva odvojena panela svaki sa po pet ćelija. Konstrukcijom panela predviđena je promjena kuta nagiba panela čime se omogućuje  bolja iskoristivost fotonaponskih ćelija zbog različitog upadnog kuta zraka sunca u razdoblju ljeto - zima. Panelu br. 1 omogućena je promjena nagiba u 12 položaja čime se osiguravaju optimalni kutevi insolacije tijekom cijele godine, dok panel br. 2 raspolaže samo sa dvije promjena kuta nagiba. Ovakvom konstrukcijom omogućeno je mjerenje razlike dobivene energije panela te komparacijom rezultata i isplativost regulacije nagiba fotonaponskih ćelija. Ćelije pojedinog panela su spojene paralelno, a energija dobivena iz njih sprema se u akumulatore. Vjetrenjača je fiksne izvedbe, što znači da se ne mijenja orijentacija lopatica u ovisnosti o smjeru strujanja uzduha. Lokacija ugradbe vjetrenjače na području grada Zagreba nije povoljna zbog intenziteta vjetra, no u kombinaciji sa podacima dobivenim pomoću meteorološke stanice moguće je dobiti ovisnost dobivene energije o intenzitetu i smjeru vjetra. Ovako provedeno mjerenje i ispitivanje trebalo bi omogućiti proračunavanje isplativosti dobivanja energije iz sunca i vjetra na bilo kojoj drugoj lokaciji za koju su nam poznati meteorološki podaci (insolacija, brzina i smjer vjetra).

      Mjerene veličine na ugrađenoj opremi su :

     - napon i jačina struje u strujnom krugu panel br. 1.- akumulator

     - napon i jačina struje u strujnom krugu panel br. 2. - akumulator

     - napon i jačina struje u strujnom krugu vjetrenjača - akumulator

     - napon i jačina struje na izlazima iz akumulatora

     Svi dobiveni podaci pohranjuju se preko AD pretvarača na osobno računalo te se obrađuju (uz korištenje podataka dobivenih pomoću meteorološke stanice) i analiziraju.

      Ovako dobivena energija trošiti će se ovisno o potrebama druge instalirane opreme.

Back to top

Svi tekstovi, slike i ostali dokumenti  vlasništvo su ljudi uključenih u projekt i udruge studenata "Termotehnika"FSB-a Zagreb.
Pitanja i prijedlozi na  robinson@fsb.hr.
Last updated: travanj 17, 2000.