Opis projekta

Home Next

Fotonaponske ćelije i vjetrenjača
Kotao
Kolektori
Ogrijevna tijela
Računalna podrška
Kolektor posebne namjene


Zgrada s opremom

1.      Osvrt na dosadašnja istraživanja koja se vežu na projekt

 Dosadašnja iskustva u primjeni obnovljivih izvora energije izuzev iskorištenja hidroenergetskog potencijala u velikim elektranama i tradicionalnog korištenja drva nisu velika. Odnos prema obnovljivim izvorima (sunce, vjetar, biomasa, geotermalna energija i male hidroelektrane) dignut je na najvišu nacionalnu razinu dajući  im tretman nacionalnih energetskih programa, kod kojih će se utvrditi ciljevi i sve ostale pretpostavke (zakonodavske, ekonomske, mjere vlade, institucionalne, organizacijske, promotivne i edukacijske) potrebne da se programi realiziraju. Korištenje obnovljivih izvora energije nameće se ne samo kao potreba zadovoljenja budućih potreba za energijom, nego i kao civilizacijska obveza. Metode dugoročnog planiranja razvoja energetskog sustava moraju pratiti nove, općeprihvaćene koncepte društvenog i gospodarskog razvoja. To se ponajprije odnosi na koncept održivog razoja, koji u modeliranju razvoja energetskog sustava traži ravnopravno uvažavanje svih raspoloživih resursa, uključujući i potrošnju energije i posebno obnovljive izvore energije. Naime, takvim je integralnim planiranjem moguće analizirati ulaganja u obnovljive izvore energije ili smanjenje potrošnje energije, koja su isplativija od izgradnje klasičnih energetskih kapaciteta, i koja ujedno smanjuju utjecaj energetskog razvoja na okoliš.  

2.      Ciljevi

 Cilj istraživanja je razvoj opreme i uređaja u kojima se iskorištavaju obnovljivi energetski izvori te primjenjivih metoda proračuna i simulacija rada sustava u koji su ugrađeni. Istraživanja se temelje na mnogim spoznajama stečenim u ovom znanstvenom području uz korištenje računalne simulacije i eksperimenata. Rezultati će se provjeravati eksperimentalno na za to postavljenim mjernim linijama, te usporedbom sa rezultatima sličnih mjerenja. Posebno će se istraživati iskoristivost pojedinih vrsta sunčanih kolektora i njihove mogućnosti, te razni oblici ogrjevnih tijela (podno- zidno grijanje, podno grijanje, radijatori). Rezultati ispitivanja predstavljat će povećanje fonda znanja na području energetske i ekonomske isplativosti upotrebe obnovljivih energetskih izvora, kako za studente tako i šire. Previđena je razmjena informacija i znanja putem skupova i tiskanih materijala između studenata, profesora, donatora opreme i dr. Samo postavljanje mjerne linije, mjerenja i ispitivanja predstavljaju veliki izazov za studente koji žele proširiti i na neki način zaokružiti svoja stručna znanja.

3.      Očekivane prednosti

 Predloženi projekt uklapa se u današnje tematske prioritete: proizvodnja i racionalno korištenje energije, te unapređenje i zaštita okoliša. Isto tako radi se o studentskom projektu pod stručnim mentorstvom, gdje studenti traže svoju priliku za upoznavanjem sa što više opreme različitih proizvođača i namjena, te konkretno suočavanje s problemima budućnosti.

4.      Raspodjela rada

 Do sada u projektu sudjeluje 20 studenata podijeljenih u šest tematskih skupina: fotonaponske ćelije i vjetrenjača, kotao, kolektori, ogrjevna tijela, mobilni kolektor, te računalna podrška. Tematski dio na projektu obrađivat će se odvojeno sa stalnom razmjenom informacija. Sve radove (montaža, spajanje i dr.) izvest će studenti u suradnji sa stručnim osobljem fakulteta i donatora bez novčane naknade. Dio koji se odnosi na sama mjerenja i izradu softwarea obavljat će studenti. Temeljem teoretskih i praktičnih rezultata dat će se zajednički zaključci i predložiti metode za obradu i konačnu prezentaciju rezultata.

5.      Vremenski plan izvođenja projekta

a)      predviđeno potrebno vrijeme za nabavku i postavljanje opreme je tri mjeseca

b)      ovisno o vremenu potrebnom za nabavku i postavljanje potrebne opreme započet će se sa mjerenjima (plan početkom svibnja 2000. god.)

c)      predviđeno minimalno trajanje je godina dana

obrada rezultata i prezentacija svaka tri mjeseca od početka mjerenja.

Back to top

Svi tekstovi, slike i ostali dokumenti  vlasništvo su ljudi uključenih u projekt i udruge studenata "Termotehnika"FSB-a Zagreb.
Pitanja i prijedlozi na  robinson@fsb.hr.
Last updated: travanj 17, 2000.